הדף השבועי לפרשת ואתחנן תשעו

בתוך קריאת 'שני' של פרשת ואתחנן, מופיעה פרשה גדולה וחשובה המתארת את הגלות הקשה שתגיע אחרי שנשב פה לבטח בארצנו אם נעשה את הרע בעיני הקב"ה. וכך היא פותחת:

כִּֽי תוֹלִ֤יד בָּנִים֙ וּבְנֵ֣י בָנִ֔ים וְנֽוֹשַׁנְתֶּ֖ם בָּאָ֑רֶץ…

את הפרשה הזו כבר קראנו בראשית השבוע בתשעה באב, וזו היא הפרשה שאנו מבקשים לעסוק בה הפעם.

מי שקורא את שני הפסוקים הפותחים את הפרשה הזאת בתשומת לב, יודע שמדובר אולי בשני הפסוקים הדרסטיים ביותר, הקיצוניים ביותר, הטוטאליים ביותר, המתארים חורבן בכל התורה כולה –

כִּֽי תוֹלִ֤יד בָּנִים֙ וּבְנֵ֣י בָנִ֔ים וְנֽוֹשַׁנְתֶּ֖ם בָּאָ֑רֶץ וְהִשְׁחַתֶּ֗ם וַֽעֲשִׂ֤יתֶם פֶּ֨סֶל֙ תְּמ֣וּנַת כֹּ֔ל וַֽעֲשִׂיתֶ֥ם הָרַ֛ע בְּעֵינֵֽי ה֥' אֱלֹהֶ֖יךָ לְהַכְעִיסֽוֹ. הַֽעִידֹתִי֩ בָכֶ֨ם הַיּ֜וֹם אֶת הַשָּׁמַ֣יִם וְאֶת הָאָ֗רֶץ כִּֽי אָבֹ֣ד תֹּֽאבֵדוּ֘ן מַהֵר֒ מֵעַ֣ל הָאָ֔רֶץ אֲשֶׁ֨ר אַתֶּ֜ם עֹֽבְרִ֧ים אֶת הַיַּרְדֵּ֛ן שָׁ֖מָּה לְרִשְׁתָּ֑הּ לֹא תַֽאֲרִיכֻ֤ן יָמִים֙ עָלֶ֔יהָ כִּ֥י הִשָּׁמֵ֖ד תִּשָּֽׁמֵדֽוּן.

בפסוקים שבהמשך תתאר התורה את הגלות, אבל אילו היינו לומדים את הפסוק הזה בפני עצמו חס ושלום, הרי שהוא מתאר לכאורה השמדה טוטאלית של עם ישראל, ממש כמו שכל עם אחר בעולם נעלם במהלך ההיסטוריה – 'כי הישמד תישמדון'.

הביטוי שקדם לפסוקים הללו, ובעצם פתח את כל הפרשיה הזו – "כי תוליד בנים ובני בנים ונושנתם בארץ" – הוא מדהים, והוא הסוגיה של הפרשה, אולי של כל פרשת "ואתחנן". טמון בו אחד היסודות הבסיסיים שמשה רוצה ללמד אותנו בספר דברים – הסכנה שבהתיישנות, שבאבדן תחושת החידוש. "ונושנתם בארץ".

הורדה והדפסה של הדף השבועי לפרשת ואתחנן

הרב אלון שליט"א
דילוג לתוכן