הדף השבועי לפרשת וילך תשעו

ההשגחה הועידה לנו לפתוח את השנה במצוות הקהל, המופיעה ברביעי של פרשת השבוע 'וילך'. זוהי המצווה התרי"ב שבמנין המצוות – אחת לפני האחרונה –

מִקֵּ֣ץ שֶׁ֣בַע שָׁנִ֗ים בְּמֹעֵ֛ד שְׁנַ֥ת הַשְּׁמִטָּ֖ה בְּחַ֥ג הַסֻּכּֽוֹת בְּב֣וֹא כָל יִשְׂרָאֵ֗ל לֵֽרָאוֹת֙ אֶת פְּנֵי֙ ה֣' אֱלֹהֶ֔יךָ בַּמָּק֖וֹם אֲשֶׁ֣ר יִבְחָ֑ר תִּקְרָ֞א אֶת הַתּוֹרָ֥ה הַזֹּ֛את נֶ֥גֶד כָּל יִשְׂרָאֵ֖ל בְּאָזְנֵיהֶֽם הַקְהֵ֣ל אֶת הָעָ֗ם הָֽאֲנָשִׁ֤ים וְהַנָּשִׁים֙ וְהַטַּ֔ף וְגֵֽרְךָ֖ אֲשֶׁ֣ר בִּשְׁעָרֶ֑יךָ לְמַ֨עַן יִשְׁמְע֜וּ וּלְמַ֣עַן יִלְמְד֗וּ וְיָֽרְאוּ֙ אֶת ה֣' אֱלֹֽהֵיכֶ֔ם וְשָֽׁמְר֣וּ לַֽעֲשׂ֔וֹת אֶת כָּל דִּבְרֵ֖י הַתּוֹרָ֥ה הַזֹּֽאת.

בסוכות של השנה השמינית, זו שלאחר שנת השמיטה, המלך מצוּוה להקהיל את כל העם, אנשים נשים וטף ולקרוא בפניהם את התורה. והשאלות העולות מציווי זה מרובות – מדוע דווקא בסוכות? מדוע דווקא אחרי שנת השמיטה? מדוע לשנה השמינית קוראים "מועד שנת השמיטה בחג הסכות"? והשאלה אולי הכי חשובה – האם באמת אפשר ככה ללמוד תורה? – הרי נמצאים שם כל עם ישראל – אנשים, נשים וטף, 'וגרך אשר בשעריך' – שאלו הם גרי התושב (גרי הצדק כלולים כבר במנין האנשים), גם התינוקות עם השמרטפים נמצאים שם כולם – איך אפשר לעמוד ולהתרכז בכלל?

הורדה והדפסה של הדף השבועי לפרשת וילך

הרב אלון שליט"א
דילוג לתוכן