הדף השבועי לפרשת עקב תשעז

פרשה עמוסה היא פרשתנו – מעמד הר סיני, עשרת הדיברות, 'שמע ישראל', אבל נתחיל את עיוננו בה דווקא במשנה ממסכת אבות שאומר ר' אלעזר בן עזריה, משנה אותה קראנו בשבת האחרונה –

שש מצוות עשה מופיעות בפרשתנו השבוע. הראשונה שבהן מופיעה בסוף קריאת 'ראשון', הלא היא מצוות ברכת המזון –

וְאָֽכַלְתָּ֖ וְשָׂבָ֑עְתָּ וּבֵֽרַכְתָּ֙ אֶת ה֣' אֱלֹהֶ֔יךָ עַל הָאָ֥רֶץ הַטֹּבָ֖ה אֲשֶׁ֥ר נָֽתַן לָֽךְ.

בעצם, המצווה הזו מצטרפת לסוג חדש של מצוות, יסודיות ומהותיות, שהתחילו להופיע כבר בקריאת הפרשה שעברה, ועלינו לתהות – מדוע התורה חיכתה עד לספר דברים כדי לצוות אותנו בהן?

הנה חלק מהמצוות שהופיעו בפרשה שעברה, כפי שמונה אותן הרמב"ם בתחילת ספר המצוות שלו – מצוות יחוד ה' ('שְׁמַ֖ע יִשְׂרָאֵ֑ל ה֥' אֱלֹהֵ֖ינוּ ה֥' אֶחָֽד'), מצוות אהבת ה' ('וְאָ֣הַבְתָּ֔ אֵ֖ת ה֣' אֱלֹהֶ֑יךָ'), מצוות יראת ה' ('אֶת ה֧' אֱלֹהֶ֛יךָ תִּירָ֖א'), מצוות לימוד תורה (וְשִׁנַּנְתָּ֣ם לְבָנֶ֔יךָ וְדִבַּרְתָּ֖ בָּ֑ם) – ואצלנו בפרשה מצטרפת אליהן מצוות ברכת המזון, כנ"ל.

והשאלה ברורה – תגידו, עד עכשיו לא היינו מצווים בדברים הללו? עם ישראל לא היה מחויב בתלמוד תורה מרגע שהיא ניתנה בסיני לפני ארבעים שנה? ומצוות יחוד ה' – האם לא מתאים היה שהיא תופיע מיד לאחר הדיבר הראשון – 'אנכי ה' א-להיך'? מדוע נדחו מצוות העשה הללו עד לחודש האחרון בחייו של משה רבנו, ערב הכניסה לארץ? אלו מצוות מפתח, מצות יסוד! נדמה שהשאלה הזו תפתח לנו פתח להבנת הסדר של דברי משה רבנו בספר דברים.

הורדה והדפסה של הדף השבועי לפרשת עקב

הרב אלון שליט"א
דילוג לתוכן