הדף השבועי לפרשת קורח תשעז

כל עניינה של פרשת קרח הוא נסתר – מה הייתה כוונתו האמיתית של קרח? היכן עובר הקו בין הרוחני והפוליטי? מה פשר תגובתו של משה? אמנם בתוך הסיפור מסתתר פסוק אחד שכוונתו ברורה, נגלית, אך הוא תמוה מאוד.
משה רבנו הולך אל דתן ואבירם וממש מתחנן בפניהם שלא יחזיקו במחלוקת. הם מצידם עונים לו בביטויים חריפים מאד –

וַיִּשְׁלַח משֶׁה לִקְרֹא לְדָתָן וְלַאֲבִירָם בְּנֵי אֱלִיאָב וַיֹּאמְרוּ לֹא נַעֲלֶה:
הַמְעַט כִּי הֶעֱלִיתָנוּ מֵאֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ לַהֲמִיתֵנוּ בַּמִּדְבָּר כִּי תִשְׂתָּרֵר עָלֵינוּ גַּם הִשְׂתָּרֵר:

כלומר, אם קרח ועדתו אמרו – 'ומדוע תתנשאו על קהל ה', כלומר – 'גם אנחנו רוצים להיות חלק מההנהגה הרוחנית בעם ישראל', הרי שכאן דתן ואבירם כבר 'עולים מדרגה' וטוענים לרדיפת שררה לשם שררה על ידי משה – 'בעצם, משה, כל מהותך היא רדיפת שררה!'. זה הרגע בו מתפרץ משה רבנו, ונדמה שזה לא קרה לו באף אחת מהפעמים האחרות שבהן חטא העם. זעמו של משה הוא עד כדי כך שהוא פונה אל הקב"ה –

וַיִּחַר לְמשֶׁה מְאֹד וַיֹּאמֶר אֶל יְדֹוָד אַל תֵּפֶן אֶל מִנְחָתָם לֹא חֲמוֹר אֶחָד מֵהֶם נָשָׂאתִי וְלֹא הֲרֵעֹתִי אֶת אַחַד מֵהֶם:

הנושא שמשה מדבר עליו הוא לא רק עצם זה ש-'לא השתררתי עליהם – אלא אף חמור אחד לא לקחתי מהם למרות שדרכם של כל המלכים בעולם לקבל מהעם את צרכי המלוכה'. טענתו של משה מובנת אבל המסקנה שלו תמוהה – 'אל תפן אל מנחתם'. על איזו מנחה הוא מדבר? – אם הכוונה היא לקטורת שהם אמורים להקטיר מחר, ברור לנו שהקב"ה לא יפן אליה מפני שהוא כלל לא ציווה מהם להקטיר. הציווי
קיים רק לאהרן, רק אהרן נבחר לכך.

הורדה והדפסה של הדף השבועי לפרשת קורח

הרב אלון שליט"א
דילוג לתוכן