הדף השבועי – פרשת דברים תשע"ח

תחילת פרשת דברים עוסקת בתוכחות, הרבה תוכחות. למשל – אֵיכָ֥ה אֶשָּׂ֖א לְבַדִּ֑י טָרְחֲכֶ֥ם וּמַֽשַּֽׂאֲכֶ֖ם וְרִֽיבְכֶֽם.
משה גם יזכיר את חטא המרגלים, את מינוי השופטים והדיינים ועוד, אבל לפני הכל יפתח משה את דבריו בברכה מופלאה וזה תוכנה –
ה֞ ' אֱלֹהֵ֣י אֲבֹֽותֵכֶ֗ם יֹסֵ֧ף עֲלֵיכֶ֛ם כָּכֶ֖ם אֶ֣לֶף פְּעָמִ֑ים ויבָרֵ֣ךְ אֶתְכֶ֔ם כַּֽאֲשֶׁר֖ דִּבֶּ֥ר לָכֶֽם.
גם מיקומה וגם תוכנה של הברכה הזו מהווים שיעור מופלא בפתיחתו של משה את ספר דברים ואת הפרשה שנקראת תמיד לקראת תשעה באב, שכולנו מייחלים שיהפך לנו מהרה ליום ששון ושמחה.

הדבר הראשון הנלמד כאן הוא שלפני שניגשים להוכיח – צריך לברך. אבל בואו נדייק בנוסח הברכה – מדוע משה מוסיף את המילה 'ככם'? למה הוא לא יכול היה להסתפק ב-'ה' אלקי אבותיכם יוסף עליכם אלף פעמים'?
הרי עכשיו מתאר משה באילו מקומות נפולים היינו – העגל, הפעור, חטא המרגלים, ולמרות זאת הוא פותח ואומר – 'יוסף עליכם ככם אלף עמים'. יש כאן דבר גדול ועמוק – הפסוק המפורסם בשיר השירים אומר –
כֻּלָּ֤ךְ יָפָה֙ רַעְיָתִ֔י וּמ֖וּם אֵ֥ין בָּֽךְ .
והפסוק קשה כבר במשל שלו, עוד לפני שנכנסים לנמשל – אדם לא פותח ואומר לאהובתו ש-'כולה יפה' ומוסיף לאחר מכן ש-'אפילו אין בך שום מום'. זה מוריד מערך הפתיחה! זה הורס את המחמאה הראשונית!
כבר הזכרנו פעם את הסברו הנפלא של מרן הרב קוק זצ"ל על המילים הללו. תמיד, מבאר מרן הרב קוק, אפשר לתת ביקורת למישהו, אבל מתי אדם יהיה מוכן ואולי אפילו ישמח לשמוע ממך על המום שלו? – כאשר הוא יודע שתפיסתך, המבקר, היא ש-'כולך יפה רעייתי'. כאשר 'כולך' באופן הכולל והשלם – יפה. וכאשר אני יודע שכולך יפה, אז כעת אני רוצה לשמוע ממך על המום הזה כי אני יודע שזה בא מאהבה מוחלטת, והמומים הללו לא באו אלא שמתוך המקום החשוך הזה שבי יצא אור גדול – שהרי 'כולך יפה'.

הורדה והדפסה של הדף השבועי – פרשת דברים תשע"ח

 

הרב אלון שליט"א
דילוג לתוכן